W ostatni dzień lutego klasa 3 oos wraz z wychowawcą, panem Krzysztofem Bratkiem, oraz z nauczycielką języka polskiego, panią Katarzyną Stężowską, udała się na spotkanie z historią do muzeum byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, aby lepiej poznać losy i warunki, w jakich przebywali więźniowie w czasie funkcjonowania tej fabryki śmierci.

Rano grupa udała się pieszo w kierunku byłego obozu. Po dotarciu na miejsce uczniowie przyglądali się z bliska ogromnemu cierpieniu, jakie ludzie ludziom zgotowali. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od przejścia pod Bramą śmierci, na której umieszczony jest szyderczy napis: Arbeit Macht Frei. Następnie odwiedziliśmy kolejne bloki, w których wyeksponowane są przedmioty należące do więźniów obozu: ubrania, okulary, ludzkie włosy. Szczególną uwagę uczniów zwróciły pozostałości dawnego krematorium – służącego do palenia ciał zamordowanych więźniów. Oddaliśmy również cześć pomordowanym, modląc się pod ścianą straceń. Mogliśmy wysłuchać opowieści pana przewodnika Sebastiana Reczka o bohaterskiej postawie świętego Maksymiliana. Po zakończeniu zwiedzania muzeum Auschwitz udaliśmy się autobusem do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi obóz Auschwitz-Birkenau. Uczniowie z ogromnym przejęciem słuchali o selekcji więźniów na rampie i o tym, jak Niemcy mordowali ludzi w komorach gazowych. Na terenie byłego obozu oglądali krematoria, drewniane baraki, a także mogli zobaczyć, jak wyglądał wagon bydlęcy służący do transportowania więźniów.

Wszystkie te obiekty zrobiły na nas bardzo duże wrażenie. Ta podróż do przeszłości sprawiła, że w każdy z nas zastanawiał się, jak coś takiego mogło się w ogóle wydarzyć. Dzięki tej wycieczce poznaliśmy jeszcze lepiej historię Polski i naszego miasta.

Filip Glaba
Foto. Katarzyna Stężowska