Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. J 15, 5-7.

Powyższy fragment Ewangelii wg św. Jana był tekstem przewodnim czwartego, comiesięcznego spotkania, podczas którego oświęcimska młodzież przygotowywała się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.

Sobotnie spotkanie odbyło się 8 stycznia 2022 roku i rozpoczęło trochę inaczej niż poprzednie, ponieważ uczestnicy najpierw wypełniali specjalną ankietę, w której mieli wyrazić swoje zdanie odnośnie przygotowań, czy samego wyjazdu do Portugalii. Następnie, tradycyjnie po krótkiej modlitwie przyszedł czas na konferencję.

Tematem styczniowego spotkania była nasza relacja z Bogiem. Konferencję o tym wygłosił Janek Lelito wychowanek salezjańskiej szkoły i Oratorium św. Jana Bosko. Podczas wypowiedzi poruszył wiele aspektów relacji z Bogiem; jak ona wygląda? dlaczego Bóg chce nawiązywać z nami prawdziwe i żywe relacje? Oprócz odpowiedzi na postawione pytania, Janek poruszył także bardzo ważną kwestię modlitwy, która jest przecież kluczem do pięknej i owocnej relacji. Wielu z nas myśli trochę stereotypowo o modlitwie i przed spaniem, zmęczeni po całym dniu, deklamujemy znane z dziecięcych lat regułki, nie zastanawiając się nad sensem wypowiadanych słów. A przecież nie o to chodzi. Nie pomaga nam to w zrozumieniu, poznaniu Bożego planu, a wręcz modlitwa, która nie przynosi owoców, korzyści, czy też nie daje ulgi, staje się często męczarnią i udręką. Czasem lepiej podziękować, przeprosić, poprosić czy uwielbić Boga swoimi słowami; często te proste, a dla nas banalne czy kolokwialne zdania, mogą być kluczem na drodze do zbawienia.

Podczas spotkań w grupach prowadzonych przez Liderów, uczestnicy wymieniali się swoimi refleksjami po wysłuchanej konferencji oraz osobistym podejściem do modlitwy. Każdy z nas ma swój charakter, swoje problemy i swoje potrzeby, dlatego u każdego modlitwa wygląda inaczej, każdy rozmawia z Bogiem w trochę inny sposób.

Zwieńczeniem sobotniego spotkania była Msza Święta, której przewodniczył ks. Paweł Bróż dyrektor Oratorium, a młodzież ubogacała ją śpiewem. Po niej przyszedł czas na ciasto i herbatę oraz indywidualne rozmowy, po których wszyscy zadowoleni wrócili do domów.

Zuzanna Bratek
Foto: Piotr Wilk

« z 2 »