Święty Jan Paweł II – Papież Polak – jest postacią, której żywa pamięć trwa w naszym Narodzie. Zatem nic dziwnego, że co roku świętujemy Dzień Papieski – uroczyste obchody związane z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Tegoroczny – XXII Dzień Papieski przeżywany był pod hasłem „Blask prawdy”, które nawiązuje do encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor”.

W przededniu tej uroczystości, w sobotę 15 października o godz. 19.00, w naszym sanktuarium miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Licznie zgromadzeni w świątyni parafianie, osoby związane z naszym dziełem salezjańskim oraz przybyli goście, mogli przypomnieć sobie nadal aktualne przesłanie Papieża Polaka. O to, by treści nauczania Jana Pawła II oraz pieśni związane z jego osobą były przekazane w sposób godny i trafiający do serca, zadbali artyści: wybitny aktor Jerzy Zelnik oraz znany muzyk Mateusz Mijal. Słowa Świętego Papieża wygłaszane przez Jerzego Zelnika wybrzmiewały bardzo dobitnie i skłaniały do refleksji. Wybór utworów był bardzo adekwatny, zarówno tych z muzyki rozrywkowej, jak: „Góralu, czy ci nie żal”, czy „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, jak również popularnych pieśni religijnych: „Czarna Madonna”, „Abba Ojcze” oraz „Barka”. Zgromadzeni mogli włączać się we wspólny śpiew, co potęgowało dobre przeżywanie koncertu i powodowało wzruszenie.

Z pewnością to wydarzenie było pięknym dowartościowaniem postaci Jana Pawła II. Mogliśmy przypomnieć sobie ważne treści, które Papież Polak przekazywał w swoim nauczaniu. Dziękujemy organizatorom, artystom oraz partnerowi wydarzenia Totalizatorowi Sportowemu.

Św. Janie Pawle II – módl się za nami!

Tekst: ks. Paweł Bróż SDB
Zdjęcia: ks. Ryszard Szymeczko SDB