Nowy rok to zawsze nowe pomysły, plany, nowe idee i nowi ludzie. W naszym Dziele Salezjańskim w Oświęcimiu w tym roku również trochę się pozmieniało. Pojawiły się nowe twarze, nowi salezjanie, oraz czeka nas wiele wspaniałych momentów.

Dzieło salezjańskie w Oświęcimiu to wiele lat pięknej historii i działań Rodziny Salezjańskiej na rzecz młodych ludzi. Chociaż dzieło tworzone jest przez wielu wspaniałych ludzi świeckich, bez których nie mogło by funkcjonować, a także przez wiele różnych wspólnot, grup i stowarzyszeń to kluczowa rolę w animowaniu wszelkich przedsięwzięć i pracy na rzecz młodych pełni Wspólnota Salezjańska.

Wspólnota

W tym roku wspólnotę Salezjanów w Oświęcimiu tworzy 16 współbraci (14 kapłanów i 2 koadiutorów – braci zakonnych). We wspólnocie nastąpiło jednak wiele zmian, ponieważ przez wakacje opuściło ją 7 salezjanów. Na szczęście jednak na ich miejsce pojawiło się 6 nowych, gotowych do pracy.

Są to (od lewej):

  1. Kazimierz Chechelski, kierownik zespołu katechetycznego w szkole
  2. Robert Kruczek, duszpasterz parafialny
  3. Krzysztof Golba, ekonom wspólnoty zakonnej i wicedyrektor ds. administracyjnych w szkole.
  4. Łukasz Wójcik, kierownik Internatu
  5. Leszek Kruczek, wychowawca w internacie
  6. Mirosław Płonka, katecheta

Ponadto obowiązki od 1 sierpnia nowym Przełożonym Wspólnoty został ks. Łukasz Krysmalski, który będzie łączyć obowiązki Dyrektora wspólnoty i Proboszcza.

Nasze dzieło składa się zasadniczo z 3 głównych sektorów, które tworzą:

Parafia – Sanktuarium Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu. (zob. planowane wydarzenia)

Szkoły – Zespół Szkól Zawodowych towarzystwa Salezjańskiego,w  którego skład wchodzi Liceum, Szkoła Branżowa, Technikum oraz przynależący do technikum Internat.

Oratorium – wspólnota młodych ludzi, którzy formują się i rozwijają w duchu św. Jana Bosko i starają się razem z Salezjanami, Stowarzyszeniem ADMA, Stowarzyszeniem Salezjanów Współpracowników, Stowarzyszeniem Byłych Wychowanków Salezjańskich tworzyć Rodzinę Salezjańską i działać na rzecz młodych ludzi.

Jako Wspólnota Salezjańska przygotowaliśmy propozycję wyjazdową (ferie oraz wakacje) dla wszystkich chętnych i młodych (ciałem lub duchem).

Inspektoria

Oświęcim to nie wszystko. Prezentujemy też propozycje Inspektorialne na które serdecznie zapraszamy i w których będziemy również brali czynny udział.