21 listopada 2021 roku oświęcimska młodzież, przygotowująca do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie wraz z liderami i ks. Pawłem Bróżem, dyrektorem Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu wyruszyła na Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży do Bielska-Białej.

Niedzielne popołudnie w Kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach w Bielsku-Białej rozpoczęło się od integracji zebranej młodzieży i krótkiego muzycznego wprowadzenia. Jednak zanim uczestnicy zasiedli w kościelnych ławkach i wysłuchali hymnu Światowych Dni Młodzieży „Powietrze już drga”, nasza młodzież spontanicznie zorganizowała szybką rozgrzewkę taneczną, prezentując innym najpopularniejsze tańce salezjańskie i tym samym, zaprosiła ich do wspólnej zabawy.

Chwilę później swój koncert rozpoczął zespół Anti Babylon System. Zespól znany nam z zeszłorocznego koncertu w czasie Jackowego Grania. W jego wykonaniu zgromadzeni mogli usłyszeć kawałki w stylu reggae takie jak: „Jeruzalem”, „Osiem Błogosławieństw” czy „Przystanek Jezus”. Roztańczona młodzież dobrze się bawiła i tańczyła w rytm muzyki, która nie tylko wpadła w ucho, ale również przekazywała najważniejsze wartości i prawy zawarte w Piśmie Świętym. Na zakończenie na zebranych czekały Harcerki, które dzielnie obsługiwały punkt gastronomiczny. Czas spędzony przy ciepłej kawie, herbacie i słodkiej drożdżówce pozwolił zebranej młodzieży porozmawiać, lepiej się poznać czy zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

Po pięknym koncercie i krótkim posiłku przyszedł czas na chwilę wyciszenia i spokoju, aby każdy mógł w ciszy adorować ukrytego w Najświętszym Sakramencie Jezusa. Było to niesamowite przeżycie dla zebranych. Każdy przebywał jakby sam na sam z obecnym tam Chrystusem.

Zwieńczeniem tego popołudnia była Eucharystia, w której przewodniczył bp Roman Pindel, i którą celebrowali przyjezdni księża. Podniosły charakter nadawała jej Diakonia Muzyczna Ruchu Światło Życie, ubogacając liturgię, przepięknie i wielogłosowo wykonanymi utworami. Do zgromadzonych Słowo Boże wygłosił Biskup Ordynariusz. Odnosząc się do biografii św. Pawła, a szczególnie do historii jego nawrócenia w drodze do Damaszku, Biskup podkreślił, że musimy najpierw sami, osobiście poznać Boga, nie wzorować się na opinii, zdaniu innych, aby w pełni poznać jego oblicze i aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie: „Kim jesteś Panie?”

Na zakończenie organizator tegorocznych Diecezjalnych Światowych Dni Młodzież podziękował Biskupowi Romanowi, za jego obecność i  przewodniczenie Liturgii, wszystkim przybyłym księżom, Służbie Liturgicznej, zespołowi muzycznemu, harcerkom oraz wszystkim zebranym w kościele. I tym miłym akcentem Diecezjalne ŚDM-y zakończyły się, a młodzież przepełniona radością i Bożą obecnością wróciła do domów.

Zuzanna Bratek
Foto: Anna Sołtysik, Paweł Bróż sdb