W dniach 16 – 20 stycznia 2024  roku gościliśmy w naszej szkole (po długiej przerwie) grupę młodzieży z zaprzyjaźnionego Gymnasium Essen-Werden z Niemiec.

Uczniowie mieli okazję poznać się a bariera językowa nie istniała. Rozmawiając ze sobą, poznając szkołę i miasto Oświęcim, grając w kręgle, młodzi ludzie szybko znaleźli wspólny język, a tańce integracyjne były okazją do świetnej zabawy.

W ramach wspólnego programu uczniowie zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, udali się do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz mieli możliwość spotkać się z Panią Stefanią Wernik, która w listopadzie 1944 roku urodziła się w obozie KL Auschwitz. Rozmowa ta dostarczyła wielu głębokich emocji…

W sobotę pojechaliśmy do Krakowa, gdzie podczas gry miejskiej uczniowie mieli możliwość poznać miasto w nieco odmienny sposób a w Muzeum Inżynierii Miejskiej wszyscy przenieśliśmy się w czasie… Ostatnim punktem spotkania była wspólna kolacja na Krakowskim Kazimierzu w restauracji Klezmer Hois, gdzie przy dźwiękach muzyki żydowskiej mile spędziliśmy czas.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Marta Sitek, Justyna Kościelnik oraz Marta Chrapczyńska.

Jak pisze jedna z naszych uczennic, był to wspaniały czas: „Dzięki spotkaniu miałam szansę zobaczyć, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Wydaje się to oczywistością, ale faktyczne zobaczenie, że zmagamy się z tymi samymi problemami i interesujemy się podobnymi tematami, pokazało mi, jak bliscy sobie jesteśmy. Dzięki spotkaniom nawiązałam również nowe przyjaźnie i miałam możliwość rozwinięcia umiejętności językowych”.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

Dofinansowanie spotkania pochodzi z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.