Obchodziliśmy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Chociaż echa tego wydarzenia już ucichły, jednak emocje, które towarzyszyły wolontariuszom z naszej szkoły, nadal są żywe.

Ponad 20 uczniów wraz z opiekunką Martą Chrapczyńską zaangażowało się w to niezwykłe przedsięwzięcie 27 stycznia 2020 roku.

W tegorocznych obchodach wzięło udział ponad 200 byłych więźniów. Niestety, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi moment, gdy świadkowie tych okrutnych wydarzeń odchodzą, a razem z nimi pamięć o tamtych czasach.

Nasi uczniowie podkreślają, że udział w tej uroczystości i spotkanie z tymi ludźmi były dla nich wielkim zaszczytem.

Dramatyczne wspomnienia byłych więźniów Auschwitz-Birkenau wywołały u mnie silne emocje – mówi jeden z uczniów. To spotkanie pozostanie na długo w mojej pamięci.

Udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz był dla mnie wielkim zaszczytem i przeżyciem – wspomina nasza uczennica — zwłaszcza, że mój pradziadek był więźniem pierwszego transportu.

Wolontariusze, pomagając na parkingu, dzielnie znosili kapryśną pogodę i doskwierające im zimno. Możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu, spotkanie ludzi tak mocno doświadczonych przez los i emocje, które udzieliły się wszystkim uczniom, były wystarczającą nagrodą.

 

Poniżej kilka z refleksji wolontariuszy:

 

Bardzo się cieszę, że miałam zaszczyt brać udział w takim wydarzeniu. Myślę, że dla wielu z nas to nowa wiedza i doświadczenie. Osobiście przypomniało mi o tym, żeby nie być obojętnym wobec innych.

 

Uwielbiam zarówno słychać, jak i przebywać w obecności byłych Więźniów. Ich historie są poruszające, a oni sami chętnie się z nimi dzielą. Dzięki temu często przy rozmowie z nimi, odnoszę wrażenie że to nie są ludzie nieznani mi, a moi dziadkowie, którzy chcą mi opowiedzieć kilka historii z dzieciństwa.

 

Obchody 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz były dla mnie nowym i bardzo wartościowym przeżyciem. Opowiedziane historie i wspomnienia były czymś niesamowitym, jak i emocje temu towarzyszące. Rozmowy z byłymi Więźniarkami pozostaną na długo w mojej pamięci, było to wspaniałe doświadczenie móc porozmawiać z kimś, kto tak wiele przeżył, to że mogłam poznać to od innej strony i przez chwilę poczuć „bardziej realnie,”  Jestem bardzo wdzięczna za możliwość udziału w tak pięknej uroczystości.

Bardzo zaciekawiły mnie opowieści Ocalałych i czytając wcześniej książkę o bliźniaczkach Evie i Miriam Mozes łatwiej było chociaż w małym stopniu wyobrazić sobie co czuły będąc w Auschwitz w momencie wyzwolenia. Przy okazji cieszę się że mogłam troszkę pomóc w organizacji Rocznicy.

Dzień obchodów Rocznicy  wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Przemówienia byłych Więźniów, Ocalałych  z Zagłady niezwykle mnie poruszyły i wzbudziły wiele emocji. Utwierdziły w przekonaniu, że pamięć o Holocauście jest rzeczą niezwykle ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach. Wyjątkowo zapadły mi w pamięć słowa pana  Mariana Turskiego, by „nigdy nie być obojętnym”.

Młodzi, wrażliwi ludzie z naszej szkoły podkreślają, że pamięć o tym miejscu i zbrodni, która się tam dokonała, musi zostać ocalona.

Odejdą ostatni świadkowie tych strasznych wydarzeń, ale my będziemy pamiętać.

Zachęcamy do obejrzenia relacji uroczystości 75. Rocznicy Wyzwolenia:
http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/w-pamieci-musimy-szukac-zrodel-dla-naszej-dzisiejszej-odpowiedzialnosci-75-rocznica-wyzwolenia-auschwitz-,2114.html

Tekst: Marta Chrapczyńska oraz Wolontariusze
Zdjęcia: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Marta Chrapczyńska