Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Papież pisał tak:

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

Wiara jest łaską, wiara jest darem, na który nieustannie trzeba pracować, aby go nie zniszczyć, nie zakopać i nie zmarnować. Istotnym przedsięwzięciem w tym nurcie była dziewięciodniowa nowenna czyli ponad tygodniowy czas refleksji i przygotowywania się na dzień 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP.

Czy to już koniec?

Absolutnie nie. Zapraszamy wszystkich na modlitwę online na żywo – dzisiaj wieczorem. Zaczynamy o 20:00. Link do transmisji poniżej.

Tekst: brewiarz.pl, ks. Marian Gruszczyk SDB