Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau organizowało dla uczniów zdalne pobyty studyjne, mające na celu przybliżenie historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz i przygotowujące do zwiedzania tego szczególnego Miejsca w przyszłości.
Nasi uczniowie również mieli taką możliwość. Spotkanie online rozpoczęło się od wirtualnego zwiedzania byłego obozu a następnym punktem był niesamowicie poruszający warsztat zatytułowany „Przetrwali, by żyć – świat po Auschwitz”. Losy Byłych Więźniów przynoszą wiele refleksji i emocji, co z pewnością oddają słowa uczniów:

„Jeśli chodzi o zwiedzanie, to duże wrażenie zrobiły na mnie eksponaty, np. buty (ich ilość). A jeśli chodzi o warsztaty, to jestem pod wrażeniem postawy tych ludzi i ich determinacji. Całe to spotkanie zrobiło na mnie wielkie wrażenie i uświadomiło mi że nawet z najcięższej
sytuacji, jak przeżycie Auschwitz można wyjść i mieć dobre życie”.

„Spotkanie oraz warsztaty „Przetrwali, by żyć” było dla mnie bardzo wartościowym wydarzeniem. Możliwość zagłębienia się w biografie osób ocalałych z obozu była niezwykle ciekawa. Mogliśmy porównać co łączy, co dzieli wszystkie te interesujące postacie. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wielu ocalałych chce edukować społeczeństwo, często nawet dzieci. Uświadomiło mi to, że właśnie taka świadomość jest nam potrzebna oraz że warto słuchać osób z tak tragicznymi przejściami, aby już nigdy więcej nie skazać na cierpienie tylu niewinnych ludzi. Ważne jest by nie zapomnieć o tym co przeszli i jak wiele wnieśli do naszego życia – możemy uczyć się od byłych Więźniów miłości, dobroci i patriotyzmu”.

Tekst: Marta Chrapczyńska
Foto: PMAB w Oświęcimiu