29 września 2021 roku uczniowie klas 3LB, 3LA oraz 3LE wraz z opiekunami panią Moniką Piotrowską i Martą Chrapczyńską uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Dla Niepodległej. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”. Projekt organizowany jest przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście sfinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W ramach spotkania uczniowie obejrzeli prezentację wprowadzającą do tematu, zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz oraz uczestniczyli w warsztatach, podczas których mieli okazję poznać indywidualne losy więźniów obozu. Projekt przybliżył uczniom zagadnienie procesu odzyskania niepodległości, tragicznie przerwanego przez wybuch II wojny światowej.

Pamięć o obywatelach II Rzeczpospolitej osadzonych w KL Auschwitz skłania do refleksji nad różnymi aspektami życia człowieka w obliczu okupacji i niewoli. Sami uczniowie wyrażają własne refleksje towarzyszące spotkaniu:

Zwiedzanie obozu było jak otworzenie książki z niezliczoną ilością rozdziałów. Patrząc na poszczególne, wyodrębnione miejsca, zdawałem sobie sprawę z tego, że cierpienie każdego więźnia z osobna, jest wyryte w ścianach tego miejsca. W każdym sektorze, każdym budynku, nawet skrawku ziemi, rozgrywała się straszna historia, o której nie możemy zapomnieć. Była to historia wielu żyć, przeżytych z nadzieją na lepsze jutro. Warsztaty odbywające się po zwiedzaniu ukazywały historię tylko kilku byłych Więźniów, lecz wiadomo, że ludzi w obozie było bardzo dużo. Ukazuje to mnogość historii zawartych w tym miejscu. To wstrząsnęło mną najbardziej, ilość nieznanych historii więźniów.

Po zwiedzaniu Muzeum Auschwitz czułam w sobie pustkę. Z jednej strony współczułam osobom, które przeszły przez to piekło a z drugiej nie potrafiłam sobie tego wyobrazić. Najbardziej przerażająca myśl, która mnie nawiedziła to powrót tego wszystkiego. Nie możemy dopuścić do tego i musimy szerzyć pamięć o ofiarach, bo najgorsze, co może się stać, to zapomnienie o tym co się wydarzyło.

Nie jest łatwo ująć w słowa wszystkie myśli, które nasuwają się podczas zwiedzania Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Główna refleksja, jaka towarzyszy mi za każdym razem po wizycie w Muzeum to: nie bądźmy obojętni na nienawiść, reagujmy. Pamiętajmy o ofiarach i ocalałych i nie pozwólmy, aby podobna tragedia się powtórzyła, sprzeciwiajmy się jakimkolwiek przejawom dyskryminacji, nienawiści.

Myślę, że projekt rozszerzył moją wiedzę o historii KL Auschwitz. Jest to naprawdę ważne, aby poznać dokładnie historię poszczególnych ludzi, których dotknęła ta okropna tragedia. Wierzę, że to, czego się dowiedziałam, pozwoli mi bardziej docenić świat, w jakim mogę teraz żyć i to, co mam teraz. Dziękuję, że mogłam wziąć udział w tym projekcie.

W Auschwitz byłam kolejny raz. Tym razem dowiedziałam się czegoś nowego, ciekawego. Zwiedzanie tak okropnego miejsca, gdzie cierpiało mnóstwo osób, chwyta za serce. Uczy nas, do czego mogą doprowadzić konflikty między państwowe.

Wizyta w Auschwitz wywarła na mnie spory nacisk na przemyślenie niektórych spraw, dostrzegłam ogromny ból osób, które przebywały w obozie, tego, jakie przeżywali piekło. W niektórych momentach stawiałam się na miejscu osoby która żyła tam na co dzień, dopiero wtedy zrozumiałam, jak bardzo powinnam być wdzięczna za życie, jakie mam, za to, że mam prawo to do własnego zdania i do tego, że mogę każdego dnia iść do szkoły i uczyć się lub rozmawiać z bliskimi w moim ojczystym języku. Wizyta w byłym obozie Auschwitz jak i Birkenau odcisnęła spore piętno na moim postrzeganiu świata, powinniśmy być wdzięczni każdego dnia za każde dobre uczynki i za to, że jesteśmy na tym świecie!!

Cieszę się, że mam możliwość uczestniczyć w takich wydarzeniach projektowych. Znajomość historii jest dla mnie niezwykle ważna, dlatego poszerzanie i odświeżanie informacji jest dla mnie obowiązkiem. Zwiedzanie byłego obozu i udział w projekcie również dały mi do myślenia na różnych płaszczyznach. Jeszcze raz, cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu i mam nadzieję, że będę mieć możliwość uczestniczenia w przyszłości w podobnych projektach.

Marta Chrapczyńska
Foto: Marta Chrapczyńska