5 października 2021 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się spotkanie z Panem Marianem Turskim, byłym Więźniem KL Auschwitz, w ramach projektu „Dom według wartości.”
Naszą szkołę reprezentowały uczennice Jagoda Bibrzycka i Julia Smolarek oraz nauczyciele pani Barbara Harmata, pan Przemysław Skawicki oraz pani Marta Chrapczyńska.

Wydarzenie rozpoczęło się odsłonięciem oraz podpisaniem przez Pana Turskiego muralu przedstawiającego jego osobę. Potem udaliśmy się do środka, aby wysłuchać rozmowy pt.: „Unde malum? Skąd zło?”, jej główną tematyką było tytułowe zło na świecie. Po rozmowie publiczność miała okazję zadać pytania Panu Turskiemu, czego owocem były interesujące przemyślenia gościa wieczoru.

Jedną z rzeczy, która naprawdę utkwiła mi w pamięci, było stwierdzenie Pana Turskiego, że upokorzenie jest gorsze od śmierci.
W pamięci najbardziej utkwiło mi, gdy młoda dziewczyna poprosiła Pana Turskiego o zdefiniowanie zła. Na co Pan odparł, że nie ma pojedynczej definicji, lecz dla Niego zło jest tam, gdzie zaczyna się dehumanizacja człowieka oraz ludzkie cierpienie, niekoniecznie fizyczne. Upokorzenie jest gorsze od śmierci.

Jestem ogromnie wdzięczna, że miałam możliwość wysłuchania Pana Mariana, który jest Człowiekiem niezwykle doświadczonym i inteligentnym. Spotkanie z Panem Marianem Turskim dało mi wiele do myślenia pod względem ludzkich zachowań oraz cierpienia, jakie może wyrządzić człowiek. Podziwiam Go za szczerość i wiedzę, jaką chce się dzielić.

Słowa Jagody i Julii dowodzą, jak wartościowe to było spotkanie.

Marta Chapczyńska
Foto: Marta Chrapczyńska