Salezjańskie Jasełka co roku przyciągają ogromne rzesze mieszkańców Oświęcimia, ale i osób przyjezdnych z sąsiednich miejscowości. W tym roku, 6 stycznia na premierze Sala Teatralna była wypełniona po brzegi określone pandemicznymi wymogami, a w powietrzu czuć było ogromne podekscytowanie. Zwłaszcza że z wiadomych powodów rok temu nie można było wystawić jasełek. Wśród zebranych pojawili się zaproszeni goście: Prezydent Miasta Oświęcim, p. Janusz Chwierut wraz z małżonką oraz zastępca wójta Gminy Oświęcim p. Halina Musiał. Do tego jakże ważnego dnia aktorzy, pod czujnym okiem p. Jolanty Zapały i ks. Ryszarda Szymeczko, kierownika jednej z pięciu grup teatralnych, działających u salezjanów, od końca października ćwiczyły, szlifowały i dopracowywały swoje kwestie, aby podczas pierwszego przedstawienia wypaść jak najlepiej. Efekt? – Przeczytajcie sami!

Po piosence rozpoczynającej przedstawienie głos zabrał ks. Proboszcz  Łukasz Krysmalski, który podziękował wszystkim za przybycie, zaprosił do wspólnego oglądania i podkreślił, że już od ponad czterdziestu lat jasełka są wystawiane u salezjanów w Oświęcimiu. Po tym krótkim przemówieniu na scenę wkroczyli aktorzy. Zebrani mogli podziwiać nie tylko piękne ludowe stroje, ale i poznać tradycyjne tańce czy śpiewy Górali, Krakowian i Mazurów.  Dodatkowo spektakl został urozmaicony poprzez nawiązujące do miejsca zamieszkania Świętej Rodziny, arabskie tańce, które po chwili przemieniły się w te bardziej współczesne. Aktorzy wspaniale odegrali wszystkim znane sceny z kartek Pisma Świętego, a swoją znakomitą gra aktorską i zaangażowaniem w odpowiednie przedstawienie swojej postaci, przekazali zgromadzonym wiele prawd wiary. Nie sposób nie wspomnieć również o oprawie muzycznej, jaką zapewnili nam aktorzy-śpiewacy.

W to czwartkowe popołudnie w sztuce zostały poruszone ważne kwestie, wpływające na naszą, ludzką egzystencję. Święty Józef prosił o zgodę na świecie, o zaprzestanie bratobójczych walk; Ziemia jest naszą matką, jest naszym wspólnym domem, dlaczego więc nie możemy żyć w zgodzie oraz wzajemnej miłości i szacunku? Podczas spektaklu wystąpił także motyw tzw. „Anioła Polski” opiekuna naszej ojczyzny oraz drogowskazu naszych przodków, który przypomniał, jak wiele Polska zawdzięcza Bogu, Jego trosce i opiece w czasie stoczonych wojen. Natomiast autorska piosenka reżyserki p. Jolanty nawiązywała do współczesnych czasów, czyli panującej pandemii, a dokładnej był to hołd, wspomnienie tych, którzy w tym strasznym czasie odeszli od nas z powodu choroby. Autorka podkreśliła, że te Anioły są przy nas, gdy ich potrzebujemy, a kiedy radzimy sobie z codziennymi trudnościami, latają gdzieś po Niebieskich Łąkach i przyglądają się naszym ziemskim poczynaniom.

Tego wieczoru nie brakowało wzruszeń. Ostatnim elementem premiery była wspólnie wykonana przez włodarzy Miasta Oświęcim, organizatorów, salezjanów ulubiona kolęda św. Jana Pawła II, „Oj Maluśki, Maluśki”. Był to niejako element pojednania i podkreślenia wspólnoty; a ponieważ muzyka łączy ludzi, po chwili do solistów dołączyli się także aktorzy i widzowie. Na koniec przyszedł czas na podziękowania i gratulacje. Jako pierwszy głos zabrał ksiądz proboszcz, który pogratulował reżyserom i aktorom oraz podziękował wszystkim zaangażowanym parafianom, dzięki którym premiera mogła się odbyć. W swojej wypowiedzi podkreślił fakt, że w jasełkach biorą udział całe rodziny, które każde wolne popołudnie spędzają razem czas, wzajemnie wspierając się w pracy, co nadało temu widowisku magicznego i rodzinnego charakteru. Następnie mikrofon przejął Prezydent, który pogratulował aktorom wspaniałego występu i zapisania się na kartach historii. Natomiast Zastępca Wójta podziękowała, za wzruszenia oraz za prawdziwe doświadczenie i podkreślenie prawdy, że w każdym z nas, gdzieś w naszej duszy rodzi się Dzieciątko Jezus.

Serdecznie zapraszamy na pozostałe spektakle: 08, 09, 29, 30 i 31 stycznia 2022 na godzinę 16.00. A w przyszłym roku zachęcamy do osobistego wzięcia udziału w przedsięwzięciu i odegraniu roli. Czekamy na Was!
Zuzanna Bratek
Foto: Tomasz Daczyński, Marek Noworyta

« z 3 »

 

Reżyseria: Jolanta Zapała
Kierownik sceny: ks. Ryszard Szymeczko
Scenografia: Jolanta Zapała
Charakteryzacja: Ewa Kos, Marta Hodur
Choreografia: Bożena Boharczyk, Joanna Miłoń, Anna Płonka, Piotr Ryszka

Aktorzy:
Jezus: Rafałek Kuszneruk
Maryja: Magdalena Kuszneruk
Józef: Andrzej Kolasa
Trzej królowie: Andrzej Kołodziej, Robert Bartecki, Maciej.
Aniołki: przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Treflika w Zaborzu pod kierunkiem nauczycielki Anny  Płonki
Tancerki: uczennice Szkoły Podstawowej w Grojcu pod kierunkiem Joanny Miloń
Górale: Byli Wychowankowie Salezjańscy, dzieci,
Krakowiacy: Schola i Liturgiczna Służba
Mazurzy: parafianie i sympatycy Dzieła Salezjańskiego

Akustyk: Mirosław Kramarczyk
Muzyka: kl. Jakub Piątkowski
Światła: Jakub Wysogląd
Fotograf: Małgorzata Latawiec, Tomasz Daczyński
Kamera: Marek Noworyta