Przesłanie Matki Bożej przekazywane podczas objawień w Medugorje jest dzisiaj bardzo aktualne. Dlatego pielgrzymi z naszej parafii udali się do Matki Bożej Królowej Pokoju, aby modlić się o opiekę i wstawiennictwo, zwłaszcza o pokój na świecie, w naszej Ojczyźnie i naszych rodzinach.

Pięćdziesięcioosobowa grupa wraz z ks. Krzysztofem Papierzem i ks. Pawłem Bróżem wyruszyła na pielgrzymkę w poniedziałek 16 października. Tego dnia pielgrzymi odwiedzili główne sanktuarium Chorwacji w miejscowości Marija Bistrica. Po czasie na osobistą modlitwę i odprawieniu tam Mszy świętej udali się w dalszą drogę na nocleg w Oroslavlje. Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Zadaru, gdzie widać ślady kultury starożytnego Rzymu. Wieczorem grupa dotarła do Medugorje – celu swojego pielgrzymowania. U stóp Matki Bożej spędzili trzy dni. Każdego dnia uczestniczyli we Mszy świętej wieczornej oraz nabożeństwie. W środę pielgrzymi spotkali się z panią przewodnik, która opowiedziała historię objawień od początku aż po dziś. Następnie udali się do Cenacolo by zobaczyć ośrodek założony przez s. Elwirę Petrozzi, w którym młodzi ludzie uzależnieni od narkotyków, alkoholu, a obecnie często od internetu i hazardu, otrzymują pomoc w wyjściu z nałogu. Bardzo cennym doświadczeniem było spotkanie z dwoma podopiecznymi ośrodka, Polakami, którzy podzielili się swoją historią życia – tego jak dali się zniewolić nałogom oraz jak w Cenacolo, poprzez wspólną pracę i modlitwę odnaleźli drogę do wolności. Następnie grupa uczestniczyła w modlitwie różańcowej na górze Podbrdo, gdzie miało miejsce pierwsze spotkanie Matki Bożej z sześciorgiem dzieci. Czwartek był poświęcony na zwiedzanie Mostaru – pięknego miasta w Bośni i Hercegowinie, gdzie stykają się trzy kultury i wyznania – islam, prawosławie i katolicyzm. W piątek pielgrzymi wyruszyli do Tihaliny, by zobaczyć piękną figurę Matki Bożej. Gdy widzący byli pytani, jak wyglądała Matka Boża w czasie objawień, przyrównali ją właśnie do figury z Tihaliny. Po drodze grupa zatrzymała się przy pięknym wodospadzie w Kocusy, by dotrzeć na Krizevac – górę w pobliżu Medugorje, gdzie znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Jednak z racji niepewnej pogody nabożeństwo Drogi Krzyżowej pielgrzymi odprawili przy figurze Chrystusa Zmartwychwstałego w Medugorje. Trzy dni spędzone w tym cudownym miejscu z pewnością zapadną w pamięć pielgrzymom na całe życie. Zwiedzanie pięknych i ważnych miejsc w okolicy, a przede wszystkim czas na osobistą modlitwę oraz uczestnictwo w Mszach świętych i nabożeństwach, to piękne doświadczenia, które stanowiły centrum całego czasu pielgrzymowania. W sobotę grupa udała się na zwiedzanie Dubrovnika, gdzie mimo niesprzyjającej pogody spędziła wspaniały czas na zwiedzaniu miasta z przewodnikiem oraz na samodzielnym spacerze i korzystaniu z piękna i atrakcji, które ono oferuje. Wieczorem pielgrzymi dotarli do miejscowości Neum nad Morzem Adriatyckim, gdzie zostali do poniedziałkowego poranka. Był to czas na odpoczynek, któremu sprzyjała piękna pogoda. W poniedziałek grupa ruszyła w drogę powrotną do Polski, zatrzymując się na zwiedzanie Splitu, a następnie na noclegu ponownie w Oroslavlje. Ostatni dzień to postój na modlitwę w sanktuarium Matki Bożej w Ptuskiej Górze oraz powrót do Oświęcimia.

Dni spędzone u stóp Matki Bożej, zwiedzanie pięknych sanktuariów i zabytkowych miast, a także radosna, wspólnotowa atmosfera – będą to niezapomniane przeżycia dla pielgrzymów.

Tekst: Ks. Paweł Bróż sdb

Foto: Ks. Krzysztof Papierz sdb