Zakończenie roku szkolnego zawsze z jednej strony jest radosnym wydarzeniem, bo na uczniów czekają upragnione wakacje, a w przypadku klas maturalnych te najdłuższe w życiu, lecz z drugiej smutnym, bo uczniowi już nigdy nie spotkają się na szkolnych korytarzach czy na wspólnych lekcjach.

Ostatni dzwonek

Tegoroczni maturzyście chcieli szkołę zakończyć z przytupem. Dlatego kilka godzin przed oficjalnym  i uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień, wspólnie zorganizowali tzw. Ostatni dzwonek, czyli ostatni dzień spędzony w szkole w trochę inny i w tym przypadku szalony sposób, którego motywem przewodnim były ciekawe przebrania. Maturzyści zaprezentowali się m.in. w stroju marynarza, hokeisty, architekta, lekarza, bałwana, detektywa, strażaka czy dyni. W swoim programie przygotowali też quizy dla nauczycieli oraz zaburzyli codzienny rytm porannego apelu, wypadając z różnych pomieszczeń i strzelając do innych z pistoletów na wodę. To ostatnie, nie wywołało jednak oburzenia czy złości, jakby się mogło wydawać, lecz masę śmiechu i radości.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Wspaniała uroczystość rozpoczęła szkolna orkiestra „Sokoły”, która zagrała dla wszystkich krótki koncert, prezentując nie tylko tradycyjne i podniosłe utwory, ale także te nieco bardziej rozrywkowe. Po nim na scenie pojawili się uczniowie klas trzecich: 3LA, 3LB, 3LC, 3LD i 3LE, którzy wraz ze swoimi wychowawcami: Agnieszką Krawczyk, Moniką Piotrowska, Haliną Boruch i Joanną Maroszek przygotowali tę wspaniałą galę. Po powitaniu wszystkich zebranych i wprowadzającej piosence Marka Grechuty: „Dni, których jeszcze nie znamy” młodsi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, który przedstawiał najczęstszą i typową dla kończonych edukację roczników, lekcję – czyli lekcję zdalną. Podczas przestawienia nie brakował śmiechów i radości. Występ artystyczny był bardzo ciekawy, ponieważ uczniowie, prócz scenki i piosenek, które, co warto dodać, sami zagrali i opracowali, zaprezentowali także wszystkim obecnym specjalny taniec, w wykonaniu tancerzy uczęszczających do salezjańskiej szkoły.

Podczas zakończenia roku uczniom kończącym w tym roku naukę w liceum czy technikum przyznano wiele nagród. Na początku tradycyjne „Złote Miry” przydzielono uczniom w  następujących kategoriach:

  • IKONA STYLU: Julia Hurnik
  • PRYMUS ROKU: Sebastian Jurecki
  • PSIAPSIÓŁKI: Nikola Pawlak i Emilia Jachna
  • DUSZA TOWARZYSTWA: Bartosz Kała
  • SPORTOWIEC ROKU: Wojciech Pniak
  • DŻEPETTO ROKU: Magdalena Gancarczyk
  • ZŁOTA RĄCZKA: Michał Całus
  • WIZYTATOR: Kinga Ksol

Potem przewodniczący klas maturalnych zostali zaproszeni na scenę, gdzie otrzymali drobny upominek – podkowy, symbol szczęścia, które miały dodać otuchy im oraz ich kolegom podczas egzaminów maturalnych. Później zaprezentowali się uczniowie, którzy uzyskali najlepszą średnią i tym samym, za najlepsze wyniki w nauce otrzymali statuetki najlepszego absolwenta roku 2022. Wśród klas licealnych byli to Klaudia Jarzyna z klasy 3La oraz Sebastian Jurecki z klasy 3Lc ze średnią ocen: 5,42, a w klasach technikum był to Marcin Łysoń z klasy 4Td ze średnią ocen: 4,83.  Następnie przyszedł czas na wydanie świadectw z czerwonym paskiem, listów gratulacyjnych dla rodziców oraz przyznanie nagród wyróżnionym uczniom, a byli to w poszczególnych klasach:
3La – wychowawca Pani Sylwia Szczyrbowska: Maria Andruszko, Klaudia Jarzyna, Maria Lelito, Dominika Naglik, Anna Walancik;
3Lb – wychowawca Pani Barbara Stanek: Wiktoria Hudaszek, Zuzanna Jarosz, Natalia Kajm;
3Lc – wychowawca Pani Bogusława Nowotarska: Weronika Bliźnik, Zuzanna Bratek, Sebastian Jurecki, Klaudia Kolasa, Monika Marsowicz, Emilia Stokłosa, Amelia Szalonek, Maja Szczepaniak, Aleksandra Szkuta, Oliwia Tokarczyk, Dominika Wełna, Kinga Zając;
3Ld – wychowawca Pani Renata Głąb: Jagoda Bibrzycka, Julia Duda, Julia Hurnik, Emilia Jachna, Bartosz Kała, Hubert Krawczyk, Nikola Pawlak, Dawid Żebrak;
3Le – wychowawca Pani Agata Orłoś: Zofia Goraus, Julia Gworek, Iga Jarosz, Daria Ryska, Krzysztof Witek, Błażej Wojtas;
4Tm – wychowawca Pan Paweł Pająk: Kacper Górka, Jakub Kościelniak, Jakub Księżarczyk, Bartłomiej Nowak, Michał Piątek;
4Td – wychowawca Pani Justyna Kościelnik: Paweł Fijak, Magdalena Gancarczyk, Jakub Hopciaś, Marcin Łysoń, Mateusz Wójcik.

Specjalne nagrody otrzymały także dwie uczennice: Katarzyna Drobisz, za pełnienie funkcji przewodniczącej szkoły, godne reprezentowanie szkoły i podejmowane inicjatywy na rzecz placówki salezjańskiej oraz Zuzanna Bratek, za podejmowane działania na rzecz Dzieła salezjańskiego oraz dokumentowanie ich licznymi wpisami na stronie internetowej i za całokształt swojej pracy. Wyróżnienia wręczyła Pani Jolanta Okarmus – opiekun samorządu szkolnego, która uroczyście i w pięknych słowach podziękowała dziewczynom, a po niej, głos zabrał samorząd szkoły, który w sposób szczególny chciał podziękować Kasi za jej dobre i otwarte serce.

Następnie nagrody wręczył ks. Paweł Bróż – dyrektor Oratorium św. Jana Bosko, który podziękował osobom szczególnie zaangażowanym w prace w oratorium: w półkolonie, kolonie, zajęcia dla dzieci czy różnego rodzaju akcje. A byli to: Maria Andruszko, Jagoda Bibrzycka, Zuzanna Bratek, Katarzyna Drobisz, Zofia Goraus, Jakub Kościelniak, Kacper Kulikowski, Kinga Ksol, Maria Lelito, Marta Pająk, Aleksandra Szkuta, Martyna Wójcik, Maciej Palus.

Jako ostatni nagrody wręczył kierownik interantu – ks. Michał Libor, który podziękował chłopcom za dobry rok, za wszystkie wspólne chwile i za ich pracę na rzecz internatu. Wśród nagrodzonych się znaleźli: Paweł Fijak, Jakub Hopciaś, Kamil Kudzia, Werner Widera, Mateusz Wiewióra.

Na koniec głos zabrali dyrektor szkoły ks. Mirosław Gajda oraz dyrektor Dzieła salejańskiego ks. Dariusz Bartocha, którzy jeszcze raz pogratulowali wszystkim wyróżnionym oraz ich rodzicom, a także życzyli maturzystom powodzenia w ich najważniejszym egzaminie, który otwiera drogę w przyszłość oraz mądrych wyborów w dorosłym życiu. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali znaną piosenkę: „We are the champions”, po której uczniowie udali się do swoich klas, by spędzić ostatnie razem, w swoim klasowym gronie, ostatni raz porozmawiać z wychowawcą i ostatecznie zakończyć swoją naukę w liceum.

Dziś kończę trzy lata nauki w salezjańskiej szkole. Wielu moich znajomych, chodziło tu jeszcze do gimnazjum, więc mój czas spędzony tutaj w porównaniu z ich, jest niewielki. Lecz ważna jest jakość, nie ilość 🙂 bo przecież, to od nas zależy, czy był to owocny czas i czy wspominane chwile będą wywoływały w nas radość i uśmiech, czy wręcz przeciwnie. Ja absolutnie nie żałuję wyboru tej szkoły. W takim razie, z jakim nastawieniem szłam tutaj 1 września 2019 roku, skoro to od tego tak wiele zależy? Byłam nastawiona raczej neutralnie: – okej, okej, to jest liceum, nie wygłupiamy się, jesteśmy poważni, chodzi do szkoły, uczymy, potem maturka, studia i życie. I tak generalnie było. Jedyna rzecz, która nie zgadzała się z moimi postanowieniami to radość, radość ludzi, których tutaj spotkałam. Przy nich, no nie dało się być tak poważnym, jak zakładałam :). Ta szkoła dała mi wiele możliwości rozwoju: różnego rodzaju akcje, zbiórki, rozmowy, spotkania pozwoliły trochę inaczej spojrzeć na świat i na innych. Myślę, że to jeden z najważniejszych owoców, które dała mi nauka w tej placówce – dziękuję!

Zuzanna Bratek
Foto: Oliwia Zając

« z 2 »