Spotkanie z osobą, która przeszła przez piekło KL Auschwitz „było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Należało ono do tych spotkań, które zapamiętam na długo. Może nawet na całe życie. Do dziś nie potrafię wyjść z zachwytu(…).”

Dnia 3 listopada 2023 uczniowie naszej szkoły Maja, Bartłomiej, Dariusz oraz Dawid wzięli udział w niezwykłym spotkaniu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Młodzież w kameralnym gronie wsłuchiwała się w poruszającą opowieść Pani Anny Szałaśny, byłej Więźniarki obozu KL Auschwitz.

Zapytani na gorąco, uczestnicy spotkania komentowali:

– „Pani Anna opowiedziała nam historię swojego życia; o tym, jak straciła nogę, co było powodem wysłania jej do obozu Auschwitz, jak wyglądało życie w obozie oraz o jej późniejszych losach. Pani Anna odpowiedziała również na kilka pytań młodzieży, dzięki czemu mogliśmy jeszcze bliżej poznać jej historię. Całe spotkanie ze świadkiem historii przebiegło w sposób interesujący i na pewno na długo pozostanie w naszych myślach” oraz:

-„Spotkanie z Panią Szałaśną  było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Należało ono do tych spotkań, które zapamiętam na długo. Może nawet na całe życie. Do dziś nie potrafię wyjść z zachwytu w jakiej kondycji psychicznej jest Pani Anna. Jej historia przeraża, budzi podziw, skłania do refleksji i motywuje”. Pani Anna Szałaśna , pochodząca z z Chryplina (dzisiejsza Ukraina), w czerwcu 1943 trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie  pracowała w komandzie kopiącym rowy i w szwalni.

W sierpniu 1944 zgłosiła się na wyjazd do obozu w Ravensbrück, gdzie wykonywała prace przymusową w fabryce Siemensa. W kwietniu 1945 została wytypowana do wyjazdu z obozu Ravensbrück do Szwecji w ramach akcji zorganizowanej przez Czerwony Krzyż. Tam doczekała końca wojny. Latem 1946r. powróciła do Polski i zamieszkała w Szczecinie. W 1948 roku ukończyła liceum dla dorosłych i przeprowadziła się do Poznania, gdzie studiowała muzykologię. Uczestniczyła w Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, a w 1959 roku przeprowadziła się na stałe do Warszawy. Podjęła pracę w Instytucie Sztuki PAN, gdzie kierowała archiwum fonograficznym. Pani Anna od ponad 7 lat jest blisko związana z MDSM, gdzie spotykała się  z młodzieżą, by dać świadectwo.

Tutaj można znaleźć dodatkowe informacje: Anna Szałaśny – biogram

Dwa lata temu powstał film dokumentalny pt. „Wigilie Anny Szałaśnej” , który można zobaczyć
tutaj pod tym linkiem.

„Musiał szybko dorosnąć…”

W dniu 15.11.2023 uczniowie klas 4LA i 4LB mieli okazję wziąć udział w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Gościem spotkania był Bogdan Bartnikowski, który jako dziecko spędził w KL Auschwitz 5 miesięcy. Musiał szybko dorosnąć, gdy w wieku 12 lat trafił do obozu koncentracyjnego jako więzień polityczny jeszcze w czasie trwania powstania warszawskiego. Po kilku miesiącach został przeniesiony wraz z matką na roboty przymusowa do Niemiec do pracy przy odgruzowywaniu Berlina. Przebywał tam aż do momentu wkroczenia do miasta Armii Czerwonej.

Pan Bartnikowski chciał przekazać wszystkim uczestnikom spotkania, że człowiek powinien być wolny od
nienawiści i otwartym na dialog. Nie wolno nam dopuścić do nacjonalizmu, który doprowadził do upadku polskiego społeczeństwa, masowej eksterminacji i życia w ciągłym strachu. Sam ukazał postawę człowieka wolnego od nienawiści, pomimo że od dziecka doświadczał represji niemieckiego okupanta. Bogdan Bartnikowski w swojej opowieści skupił się na pozytywnych sytuacjach oraz ludziach wykazujących się niezwykłą odwagą i szlachetnością. Pan Bogdan poruszył wszystkich uczestników swoją niezwykła postawą, otwartością i charyzmą.

Tekst: Wiktoria Klima 4LB; Marta Chrapczyńska, MDSM, pozostali uczesticy spotkania
Redakcja: ks. Łukasz Wójcik SDB
Zdjęcia: p. Marta Korczyk, Weronika Olszewska, Anna Chrząszcz