„Nie znacie słowa głód, mróz, brak matki; co wojna robi z człowiekiem… Nie życzę tego nikomu” /Pani Zdzisława Włodarczyk/

 

Co roku, zazwyczaj o tej porze uczniowie naszej szkoły dzielą się refleksjami, jakie towarzyszyły im jako wolontariuszom podczas kolejnych Rocznic Wyzwolenia obozu KL Auschwitz.

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody 27 stycznia wyjątkowo nie odbywały się na terenie Miejsca Pamięci a przy brały formę transmisji online.

5 lutego kilkunastu uczniów ZSZTS wzięło udział w sesji edukacyjnej „Wyzwolenie KL Auschwitz”,  także online. Jako szkoła mieliśmy okazję trzykrotnie gościć osobiście Panią Zdzisławę Włodarczyk, która jako 11-letnia dziewczynka wraz z rodziną trafiła do obozu Auschwitz z Powstańczej Warszawy. Wspomnienia Pani Zdzisławy podczas sesji wywołały wiele emocji.

 

Sesja była bardzo poruszająca, czego dowodem są słowa samych uczniów:

„W dobie pandemii z pewnością dużo trudniej było nam wszystkim odczuć zjednoczenie ludzi którego zawsze doświadczaliśmy podczas Rocznicy Wyzwolenia KL Auschwitz. Mimo utrudnień cała sesja przeprowadzona była niemalże tak samo poruszająco jak miało to miejsce w poprzednich latach. Kolejny raz mieliśmy okazję wysłuchać Pani Zdzisławy Włodarczyk, kobiety która ocalała. W swoim imieniu, jestem w stanie powiedzieć, że mimo utrudnień przez jakie obecnie przechodzimy, nic nie mierzy się z tym, co działo się za murami obozowymi. Każdy z nas w głębi samego siebie, zwłaszcza dziś, powinien sobie to uświadomić, tak jak my mogliśmy zrobić to podczas sesji”.

„Temat obozu KL Auschwitz i historii ludzi z nim związanych jest dla mnie bardzo interesujący, dlatego osobiście czytam wiele na ten temat. Spotkanie z byłą więźniarką obozu koncentracyjnego, było dla mnie bardzo ważnym i pouczającym przeżyciem. Każda osoba ma swoją historię i przeżycia, jednak w opowieści Pani Zdzisławy, najbardziej niezapomniany był dla mnie smutek i ból w jej głosie, kiedy opowiadała o swojej rodzinie, bracie. Kiedy wojna wybuchła, miała zaledwie sześć lat, a żaden człowiek, a przede wszystkim dziecko nie powinien doświadczyć tyle bólu i zła. Ogromne zainteresowanie wzbudziła we mnie również prezentacja na temat wyzwolenia obozu w roku 1945. Podziwiam organizatorów wydarzenia za niezwykłe zaangażowanie i czas włożony w tę lekcję historii”.

„Udział w wirtualnym spotkaniu z Panią Zdzisławą Włodarczyk był dla mnie ogromnym przeżyciem. Jestem wdzięczna, że Pani Włodarczyk zechciała podzielić się z nami swoją historią. To straszne jaką krzywdę człowiek wyrządził drugiemu człowiekowi. Uważam, że ludzkość powinna mieć wiedzę na ten temat, żeby nigdy więcej coś takiego nie miało miejsca. Powinniśmy także upamiętać  ofiary obozów koncentracyjnych, w pełni  im się to należy”.

„Pierwsza część sesji, czyli prezentacja w ciekawy i rzeczowy sposób pokazywała przebieg ewakuacji więźniów z obozu KL Auschwitz. Pojawiły się w niej drastyczne fotografie, które moim zdaniem są w przypadku tego tematu konieczne. Poznałam także nieznane dotychczas dla mnie fakty. Natomiast spotkanie z Panią Zdzisławą Włodarczyk było ogromną szansą na poznanie żywej historii opowiadanej przez byłą więźniarkę obozu Auschwitz. Jeszcze nigdy nie miałam takiej okazji, a nie ukrywam, że ten temat jest dla mnie bardzo interesujący. Mimo, że w głosie Pani Zdzisławy było słychać ból i trudność z jaką musi się zmierzyć, aby opowiedzieć o tragedii, której doświadczyła, to moim zdaniem jest to bardzo ważne, aby edukować współczesne pokolenia i spróbować uświadomić oraz zobrazować ciężkie wydarzenia z czasów II wojny światowej, aby nie doszło podobnych w przyszłości. Temat spotkania był niełatwy i bardzo smutny, ale dużo z niego wyniosłam. A krótki film również był interesującym źródłem informacji oraz unikatowych zdjęć. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w sesji edukacyjnej”.

„Sesję edukacyjną oglądałam wraz z członkami rodziny. Wszyscy, niezależnie od wieku wynieśliśmy z niej wiele. Oczywiście, nic nie zastąpi spotkania na żywo lecz słuchanie  słów pani Zdzisławy u nas wszystkich wywołały łzy. Bardzo się cieszę, że udało mi się wziąć w niej udział, ponieważ było to kolejne wydarzenie z którego mogłam wyciągnąć wnioski oraz refleksje na temat krzywdy ludzkiej i otworzyć się na takie tematy”.

„Dnia 5 lutego 2021 roku odbyła się sesja edukacyjna z okazji rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz. Była ona podzielona na trzy części: wykład dr. Jacka Lachendro pt. „Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz”, rozmowa z ocalałą Zdzisławą Włodarczyk oraz fragment filmu dokumentalnego pt. „Wyzwolenie Auschwitz”. Sesja ta była dla mnie wartościową lekcją historii, skłaniającą do refleksji i przemyśleń.
Uważam że wykład był bardzo pouczający, a przy tym, przedstawiony w ciekawy sposób. Marsze śmierci są moim zdaniem jednym z najbardziej przygnębiających i okrutnych wydarzeń. Podczas ewakuacji zginęło pomiędzy 9, a 15 tysięcy więźniów, którzy walczyli każdego dnia o przetrwanie w obozie, a zmarli tuż przed wyzwoleniem.
Rozmową z Panią Zdzisławą Włodarczyk dała mi wiele do myślenia. Była to okazja usłyszeć o wydarzeniach z ostatnich miesięcy funkcjonowania obozu i ewakuacji, oczami bezpośredniego świadka – jedenastoletniej dziewczynki.
W szczególności przemówiły do mnie słowa Pani Włodarczyk – (…) Nie znacie słowa głód, mróz, brak matki; co wojna robi z człowiekiem… Nie życzę tego nikomu. Pamiętajmy i wyciągajmy wnioski. I doceńmy to, co dla nas jest tak oczywiste, że często tego nawet nie doceniamy – wolność!
Fragment filmu pt. „Wyzwolenie Auschwitz” był uzupełnieniem całej sesji. Przedstawione filmy i zdjęcia zilustrowały nam to o czym wcześniej mówiono. Jest to bardzo cenne źródło informacji, ponieważ nawet zwiedzając Miejsce Pamięci, po ponad 70 latach, nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak wyglądało życie w obozie w trakcie jego funkcjonowania”.

„Sesja edukacyjna dała mi dużo do myślenia i jestem wdzięczna za możliwość wzięcia w niej udziału. Mogłam dowiedzieć się więcej o sprawach często pomijanych lub opowiadanych bez wszystkich faktów. Sprawiła, że zaczęłam bardziej doceniać hart ducha tych osób. Uważam, że więcej osób powinno poznać tą historię, żeby nie została zapomniana.

Sesja edukacyjna bardzo mi się podobała. Została po prowadzona w ciekawy sposób – najpierw doktor Lachendro wprowadził widzów w temat, następnie rozmowa z panią Zdzisławą była bardzo przejmująca. Końcowy film zawierał zdjęcia i sceny, które podsumowały całe spotkanie. Sesja była bardzo ciekawa, w przyszłym roku z chęcią wezmę udział w czymś podobnym – mam nadzieję, że już nie będzie to musiało mieć formy online”.

„Sesja edukacyjna bardzo mi się podobała. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które pozwoliły mi lepiej zrozumieć byłych więźniów oraz ich przeżycia. Jestem wdzięczna za możliwość uczestniczenia w niej”.

Tekst: Marta Chrapczyńska

Foto: www.auschwitz.org