Czym jest oratorium? Oratorium według księdza Bosko powinno być: domem, który przygarnia; szkołą, która przygotowuje do życia; kościołem, który ewangelizuje; boiskiem, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie. Jest to typowe dzieło prowadzone przez salezjanów. Pierwsze Oratorium zostało założone na Valdocco w Turynie przez samego św. Jana Bosko.

W pierwszy grudniowy weekend (3-4 grudnia 2021) Oratorium Aniołów Stróżów z Nowej Huty z Krakowa przyjechało do Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu w odwiedziny. Mimo dość chłodnego wieczoru, goście zostali ciepło przyjęci i ugoszczeni, najpierw ks. Łukasza Krysmalskiego proboszcza oświęcimskiej parafii i byłego kierownika tamtejszego Oratorium, a następnie przez samą młodzież. Po kolacji przyszedł czas na Eucharystię, którą koncelebrowali dyrektorzy obu Oratorium: ks. Łukasz Torbicki z Krakowa i ks. Paweł Bróż z Oświęcimia. Młodzież z oświęcimskiego Oratorium zadbała nie tylko o odpowiednie przygotowanie liturgii i ołtarza, ale także o oprawę muzyczną, dzięki temu nadała Mszy bardzo wspólnotowy charakter. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił ks. Łukasz, który opowiedział o ciemności naszej duszy i serca. Na podstawie czytanej chwilę wcześniej Ewangelii, duchowny podkreślił, że aby wyjść z tej ciemności, warto zrobić w swoim życiu porządek, przyjąć sakrament pokuty, a Adwent jest do tego najlepszym czasem. Dzięki temu, z czystymi sercami będziemy mogli oczekiwać ponownego narodzenia Jezusa.

Chwile po Mszy świętej wszyscy zebrali się w świetlicy szkolnej i tradycyjnie, jak przystało na salezjańską młodzież, rozpoczęły się tańce integracyjne. Podczas tego taneczno-muzycznego maratonu każdy, mimo zmęczenia miał uśmiech twarzy, przez cały czas. Następnie przyszedł czas na chwilę odpoczynku. W oratoryjnej kawiarence na gości czekało świeżo upieczone ciasto i inne smakołyki. Gospodarze zadbali, aby goście czuli się jak u siebie w domu. Przy ciepłej herbacie i czekoladowych babeczkach młodzież miała czas, aby się poznać, porozmawiać, czy wymienić swoje doświadczenia związane z oratorium. Wieczór zakończył się zawziętym meczem siatkówki.

Sobotę Oratorium Aniołów Stróżów rozpoczęło od porannej Mszy świętej, roratnej, a po niej zwiedziło nie tylko Dzieło Salezjańskie, ale i sam Oświęcim.

Dla wszystkich był to mile spędzony weekend, niezapomniane chwile i nowe przyjaźnie!

Zuzanna Bratek
Foto: Zuzanna Bratek, Antoni Cichy