11 grudnia 2021 oświęcimska młodzież zebrała się na kolejnym spotkaniu, aby wraz z liderami przygotować się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Nawet wczesne grudniowe  ciemności, nie przeszkodziły młodym w dotarciu do salezjańskiej placówki, zimowa aura skłaniała jeszcze bardziej do rozmyślania o słonecznej i ciepłej Portugalii.

Sobotnie spotkanie pt.: „Obraz Boga w bliźnim” tak, jak dwa poprzednie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Następnie dyrektor oratorium, ks. Paweł Bróż przywitał wszystkich zebranych, a jedna z liderek tak jak poprzednio, przypomniała, o czym była mowa na ostatnim spotkaniu. Natomiast nowym uczestnikom opowiedziała pokrótce, na czym te zebrania polegają i jakie tematy jeszcze będą poruszane.

Po krótkim filmiku, świadectwie 5 osób doświadczonych w sposób okrutny przez los, którzy po tych sytuacjach w drugiej osobie dostrzegli obraz Boga, ks. Paweł rozpoczął konferencję. Poruszył w niej kwestie związane z relacjami: co to w ogóle jest relacja? Jakie relacje tworzymy? Jakie są relacje, które buduję? Nie zawsze potrafimy być wdzięczni za bliskich, którzy nas otaczają. Czasem wydaje nam się, że wręcz przeszkadzają lub kolokwialnie „utrudniają życie”. Jednak może w tych niełatwych dla nas sytuacjach czy relacjach właśnie jest obecny Pan Bóg, może przez ludzi postawionych na naszej drodze On sam do nas przemawia.  „Pana Boga możemy w naszym życiu dostrzegać na wiele sposobów, w różnych sytuacjach, w różnych rzeczywistościach”.

Praca w grupach, którą prowadzili wspaniali, jak zawsze dobrze przygotowani i kreatywni Liderzy, polegała na przedstawieniu naszych bliźnich, którzy różnią się pod kątem wyznania, orientacji, pochodzenia, czy statusu materialnego. Uczestnicy wspólnie debatowali o naszym podejściu do innych i o zdrowych relacjach między ludźmi; co wpływa na nie pozytywnie, a co negatywnie i jakie są skutki tych wpływów.

Następnie wszyscy razem udali się do kaplicy św. Jana Bosko, czyli kaplicy domowej, gdzie przyszedł czas na Adorację Najświętszego Sakramentu. Wydawało się, że każdy z obecnych tam, potrzebował tego czasu, czasu spokoju, ciszy. Dla młodych wciągniętych w wir obowiązków, zaślepionych postępem technologii, czy zabieganych wśród codziennych problemów, był to moment, gdzie każdy mógł zobaczyć i poczuć prawdziwie Obecnego Jezusa, który czeka na nas i chce, abyśmy Go dostrzegli. W spontanicznej modlitwie młode pokolenie mogło dziękować za dar bliskich mu osób: rodziców, dziadków, przyjaciół, wspólnoty. Okazywali tym samym wdzięczność Bogu, że postawił wspomniane osoby na ich drodze, aby mogli ujrzeć w ich twarzach, twarz ponownie przychodzącego na świat Chrystusa.

Po zakończonej Adoracji młodzież zebrała się w oratoryjnej kawiarence, gdzie czekała na nich gorąca herbata i czekolada oraz coś słodkiego. Po długich rozmowach, wymianie swoich spostrzeżeń i podzieleniu się refleksją o usłyszanym Słowie Bożym, konferencji i Adoracji, wszyscy szczęśliwie wrócili do domu, aby z niecierpliwością czekać i wypatrywać kolejnego spotkania.

Zuzanna Bratek
Foto: Zuzanna Bratek, Anna Sołtysik

« z 2 »