W sobotę 8 października 2022 roku około godz. 07:30 z naszego Sanktuarium MBWW w Oświęcimiu wyruszyła pielgrzymka Apostolatu Margaretek. Opiekunem naszej grupy, a zarazem kierowcą busa był ks. Mariusz Bąk.

W Sanktuarium Św. Jana Pawła II, gdzie rozpoczęło się spotkanie licznie przybyłych pielgrzymów w tym także spotkanych tam naszych parafian, przywitał kustosz sanktuarium ks. Tomasz Szopa. Po nabożeństwie ku czci św. Jana Pawła II w procesji różańcowej udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, nowo powstałymi alejkami łączącymi obie świątynie.

Gościem honorowym spotkania była inicjatorka i założycielka Apostolatu Margaretka Pani Louise Ward, która do Łagiewnik przybyła z Kanady. Dzieląc się swoim doświadczeniem, mówiła o wydarzeniach sprzed ponad czterdziestu lat, kiedy to w jej sercu, z wielkiej miłości i czułości Boga jak mówiła, zrodziło się pragnienie modlitwy za kapłanów.

Najważniejszym punktem uroczystości była msza święta koncelebrowana z udziałem kilkudziesięciu kapłanów, wśród których był ks. Mariusz Bąk, ks. Andrzej Gołębiowski także salezjanin, niegdyś, duszpasterz naszej parafii. Na początku mszy świętej serdecznie nas powitał i słowo wstępne wygłosił rektor tegoż sanktuarium ks. Zbigniew Bielas. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Honorowy Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając.

Po zakończeniu mszy nie było czasu na obiad, ale wystarczyło na kawę, herbatę i małe słodkie co nieco.

O godzinie 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego zakończyliśmy nasze pielgrzymowanie.

Miłym akcentem i zarazem niespodzianką dla nas było spotkanie byłego proboszcza naszej parafii ks. Marka Głucha oraz ks. Stanisława Oskwarka. Ksiądz Mariusz także spotkał swoich znajomych i przyjaciół kapłanów co i Jemu sprawiło radość. W drogę powrotną udaliśmy się umocnieni duchem, zmęczeni, ale zadowoleni.
Naszemu Opiekunowi Księdzu Mariuszowi, za obecność, życzliwość, szczęśliwe tam i z powrotem, serdecznie dziękujemy.

Tekst: Teresa Przybyło
Foto:  ks. Mariusz Bąk sdb